Hurghada

Hurghada– miasto we wschodnim Egipcie na wybrzeżu Morza Czerwonego, ośrodek administracyjny jednej z 29 egipskich prowincji gubernatorskich. hurghada  widokProwincja Morza Czerwonego, jeden z największych w Egipcie ośrodków turystycznych o znaczeniu międzynarodowym (Riwiera Morza Czerwonego). Nazwa miasta pochodzi od czerwonych jagód krzewu z rodzaju łużnik (Nitraria), z którego Beduini robią orzeźwiający napój. 

Hurghada leży ok. 500 km na południowy wschód od Kairu i rozciąga się wąskim pasem wzdłuż pustynnego wybrzeża Morza Czerwonego na długości około 40 km. Liczy ok. 161 tys. mieszkańców, w tym kilkanaście tys. cudzoziemców.

Miasto składa się z kilku części, z których najważniejsze to: Dahar (Ad-Dahar) – najstarsza część Hurghady, gdzie mieści się największy bazar Hurghady, a także poczta i dworzec autobusowy. Sakkala – nowsza niż Dahar, uznawana za centrum miasta, w południowej części dzielnica hoteli. Village Road – najnowsza, południowa część; tu powstają najnowsze hotele, sklepy i restauracje. Bardzo szybko się rozwija, tworzy już   praktycznie drugie centrum Hurghady. Sahl Hasheesh – dzielnica przypominająca prywatne miasteczko zbudowana na podobieństwo El Gouny, choć jeszcze bardziej ekskluzywne. Marina – najnowsza część Hurghady, powstała w 2007 roku. Na terenie Mariny znajdują się kluby, restauracje, dyskoteka oraz port jachtowy. W pobliżu Hurghady znajdują się miejscowości: El Gouna, Makadi Bay, Safaga.