safari wrakowe północne – szczegółowy program

Safari nurkowe po północnej części Morza Czerwonego rozpoczyna się po zakwaterowaniu i obejmuje najbardziej znane miejsca nurkowe, tj. Cieśninę Tirańską, Park Narodowy Ras Muhammad oraz wraki statków SS Thistlegorm i SS Rosalie Moller. Prosimy jednak pamiętać, że ostateczną decyzję dotycząca wyboru punktu nurkowania podejmują obecni na pokładzie divemaster/ instruktor i/lub skiper. Nurkowanie w wymienionych miejscach będzie uzależnione od aktualnych warunków pogodowych.

Dzień 1:
Przylot do Sharm-el-Sheikh. Spotkanie z opiekunem, przejazd i zameldowanie na okres 7 dni w klimatyzowanej kabinie na pokładzie łodzi nurkowej.

Dzień 2:
zdj-1-altternatives1Pierwsze nurkowanie odbędzie się w Alternatives i Stingray Station, które znajdują się po wschodniej stronie Sha’ab Mahmoud, nieznacznie na zachód od Ras Mohammed. Średnia głębokość wynosi 18 m, natomiast głębokość maksymalna osiąga tu 30 m. Poziom średniej widoczności to 20 m. Alternatives to łańcuch płytkich raf rozciągających się z Sha’ab Mahmoud na wschód, w kierunku wybrzeża Ras Mohammed. Stingray Station jest niewielką, zachodnią częścią, znacznej długości łańcucha. Ta bujna rafa koralowa charakteryzuje się, w szczególności obecnością twardych gatunków korali. Niemniej jednak równie efektownie prezentują się miękkie gatunki. Rafy obfitują w niezliczone ilości niebieskich i czarnych płaszczek. Bytują tu również rekiny lamparcie. Dodatkową atrakcją są niekiedy występujące w tym miejscu rekiny białopłetwe i szare rekiny rafowe.

Nocne nurkowanie odbędzie się w Beacon Rock. Znajduje się po zachodniej stronie Ras Mohammed. Beacon Rock jest najdalej wysuniętym krańcem kompleksy Sha’ab Mahmoud, rozległej rafy koralowej rozciągającej się w kierunku północno-zachodnim, która sięga niemal zachodnich wybrzeży Półwyspu Synaj. Występują tu wargacze wargogłowe (napoleony), liczne najeżki i głowomłoty tropikalne. Nierzadko w tym miejscu można zaobserwować żółwie morskie, ryby mantowate, a także rekiny białopłetwe.

Dzień 3:
dunraven11Przed śniadaniem zaplanowano poranne nurkowanie do wraku statku Dunraven, znajdującym się w pobliżu rafy Beacon Rock. Jest to wrak brytyjskiego parowego statku żaglowego, który zatonął w kwietniu 1876 r. podczas rejsu powrotnego z Indii, skąd przewoził ładunek zawierający wełnę i bawełnę. Leżący do góry dnem wrak pokrywają miękkie korale. Rufa leży na głębokości 28 m, a całość statku, którego powierzchnię porastają korale, pozostała praktycznie nienaruszona. We wraku można zaobserwować obecność kilku grańców zmiennych (Coral grouper).
Po śniadaniu przewiduje się nurkowanie w Small Passage. Punkt ten znajduje się po środku systemu rafowego Sha’ab Mahmoud, w kierunku północno-zachodnim od Beacon Rock. Średnia głębokość wynosi 15 m, natomiast głębokość maksymalna osiąga tu 20 m. Poziom średniej widoczności to 20 m. Jest to pęknięcie, czy też przesmyk w rafie Sha’ab Mahmoud, które oddziela wybrzeże Synaju od otwartych wód Cieśniny Gubal. Jest jednym z dwóch korytarzy umożliwiających żeglugę do laguny znajdującej się za rafą. Dlatego też na tych spokojnych wodach, często cumują na noc łodzie nurkowe. Rafa główna ma kształt stromego pagórka, którego wysokość osiąga 18 m. Natomiast pęknięcie tworzy rozgałęzienie w rafie, które poprzez płytki kanał prowadzi do wewnętrznej laguny. W szczególności na zewnętrznej ścianie rafy obserwuje się doskonały wzrost korali. Z kolei wody pelagialne miejscach występowania prądu morskiego.

zdj-2-shag-rock1Trzecie nurkowanie, po lunchu, odbędzie się w Shag Rock. Miejsce to znajduje się po południowej stronie kompleksu rafowego Sha’ab Ali, na kierunku północnym od Cieśniny Gubal. Średnia głębokość wynosi 15 m, natomiast głębokość maksymalna osiąga tu 25 m. Poziom średniej widoczności to 20 m. Ta przypominająca owalny kształt rafa rozciąga przebiega z kierunku północno-zachodniego w stronę południowo-wschodnią. U szczytu rafy można zauważyć ostrzegawcze światło nawigacyjne oraz wrak łodzi rybackiej. Wrak statku Sarah H leży na mieliźnie niedaleko brzegu. Najbardziej atrakcyjną jest wschodnia strona rafy Sha’ab Ali, w której występują różnorakie formy rozgałęzione i kilka skupisk miękkich korali. W tym miejscu można zaobserwować liczne populacje ryb, także ławicowych.Znajdujący się na niewielkiej głębokości wrak Sarah H umożliwia nurkowanie z rurką. Szczególny efekt tworzy światło, które przenika przez płytką wodę w stronę wraku.
Tego dnia nie odbędzie się nocne nurkowanie, ze względu na to, że bezpośrednio po trzecim nurkowaniu łódź przepłynie w kierunku wraku statku SS Thistlegorm, przy którym zakotwiczy.

Dzień 4:
THISTELGORM-11Przed śniadaniem zaplanowano poranne nurkowanie do wraku statku SS Thistlegorm. Stał się kultowym miejscem dla nurków z całego świata. Wrak znajduje się po południowo-wschodniej stronie Shag Rock, niedaleko Sha’ab Ali w kierunku południowo-zachodnim od Ras Mohammed. Średnia głębokość wynosi 24 m, natomiast głębokość maksymalna osiąga tu 30 m. Poziom średniej widoczności to 20 m. Statek Thistlegorm został zatopiony przez niemieckie wojsko w 1941 r. Wrak leży na głębokości 30 m, a jego zasadniczo nienaruszona przednia część spoczywa na piaszczystym dnie niemal w pionowej pozycji. Fragment środkowy jest bardzo zniszczony w wyniku uderzeń bomb, które spowodowały jego zatonięcie.

THISTELGORM1W części rufowej bardzo wyraźnie widać śrubę okrętową i kajuty załogi. Natomiast na pokładzie można zauważyć główną broń przeciwlotniczą i 3,5-calową armatę przeciwlotniczą. Za burtą statku, na głębokości 33 m znajduje się lokomotywa, która w następstwie zatonięcia statku zsunęła się ze swojego miejsca na pokładzie. Wrak sprawia wrażenie gigantycznego magazynu wojskowego pełnego motocykli, jeepów i czołgów. Można również odwiedzić łazienkę kapitana – w pokrytej mułem wannie bytuje gatunek wieloszczeta z rodziny Riftia pachyptila. Punkt ten charakteryzuje się obecnością ławic ostroboków, dorad, ryb z gatunku Heniochus diphreutes i granika wielkiego, a także kolonii miękkich korali. Drugie nurkowanie odbędzie się po śniadaniu, a trzecie po lunchu. Trzy nurkowania umożliwiają dokładne obejrzenie całości wraku.

Nocne nurkowanie odbędzie się w Shag Rock, położonej na południowym krańcu kompleksu rafy Ali Sha’ab o średniej głębokości 15 m, maksymalnej do 25 m, a o średniej widoczności 20m. Wrak Sarah H -mały, brytyjski statek Handlowy, który zatonął 22 lutego 1881 roku. Na głębokości 15 m można zajrzeć do maszynowni. Na głębokości 4 m znajduje się część dziobowa, która już prawie się rozpadła. Wrak jest dość mały, więc pozostanie sporo czasu na zapoznanie się z rafą.

Dzień 5:
zdj-3-Sa-ab-Abu-NuhasWcześnie rano łódź nurkowa przepłynie w stronę Sha’ab Abu Nuhas. Pierwsze nurkowanie obejmuje wrak Giannis D, który spoczywa w północno-zachodnim Sha’ab Abu Nuhas. W tym miejscu średnia głębokość wynosi 18 m, natomiast głębokość maksymalna osiąga tu 27 m. Poziom średniej widoczności to 20 m. Statek był frachtowcem pływającym pod grecką banderą, który rozbił się w 1983 r. Dobrze zachowane maszynownia, mostek i naziemna część tworzą niepowtarzalną atmosferę zachęcającą do poznawania wnętrza statku. Jest to stosunkowo łatwe miejsce do nurkowania, głównie ze względu na fakt, że wrak spoczywa na stosunkowo niewielkiej głębokości.

Podczas drugiego nurkowania będzie można obejrzeć wrak statku Carnatic. Znajduje się on w środkowej części północnej ściany rafy Sha’ab Abu Nuhas. W tym miejscu średnia głębokość wynosi 18 m, natomiast głębokość maksymalna osiąga tu 25 m. Poziom średniej widoczności to 20 m. Jest jednym z najbardziej fascynujących wraków spoczywających na dnie Morza Czerwonego. Chociaż kadłub statku rozpadł się na trzy części, można zwiedzać jego poszczególne fragmenty. Na szczególną uwagę zasługują pomieszczenia maszynowni i kotłowni. Warto również zauważyć, że ze statku przewożącego ładunek złota o wartości 40 000 funtów brytyjskich została ocalona ilość kruszcu odpowiadająca wartości 32 000 funtów brytyjskich. Całość powierzchni statku, a w szczególności kadłub obficie porastają korale. Miejsce charakteryzuje się stosunkowo liczną obecnością ryb rafowych, w tym graników i skrzydlic. Natomiast dorady i inne gatunki ryb ławicowych można spotkać na wodach otwartych.

chrisoula1Trzecie zanurzenie obejmuje nurkowanie do wraku Chrisoula K. Znajduje się on we wschodnim rogu rafy Sha’ab Abu Nuhas. W tym miejscu średnia głębokość wynosi 18 m, natomiast głębokość maksymalna osiąga tu 25 m. Poziom średniej widoczności to 20 m. Północno-wschodni róg rafy umożliwia połączenie zwiedzania wraku z nurkowaniem na rafie. Fragment dziobu uległ prawie całkowitemu zniszczeniu w wyniku zderzenia z rafą. W równie złym stanie znajduje się środkowa część. Natomiast płynąc wzdłuż rufy, można zauważyć, że kadłub i cześć naziemna pozostały w zasadzie nienaruszone. Większość tego obszaru została spenetrowana. Pagórkowata okolica po południowej stronie rafy jest bardzo stroma. Łańcuchy miękkich i twardych korali, szereg szczelin, kanionów i niewielkich jaskiń sprawia, że przypomina ona klify. Występujące w tym miejscu graniki, wargacze, czy dorady konkurują z gatunkami pelagicznymi przybywającymi wraz z silnymi prądami morskimi. Powszechnie występują ostroboki, niekiedy można też spotkać ryby z rodzaju barrakuda. Rekiny natomiast są tu rzadkością.
Po trzecim nurkowaniu istnieje możliwość wyboru, który obejmuje powrót do Ras Mohammed na nocne nurkowanie w Alternatives
i Stingray Station lub bezpośrednie zacumowanie przy wraku statku SS Rosalie Moller.

Dzień 6:
Program nurkowania do wraku statku SS Rozalie Moller: Przed śniadaniem odbędzie się poranne nurkowanie do wraku statku SS Rosalie Moller. Był to angielski frachtowiec o długości 108 m i szerokości10 m, który zatonął dwa dni po statku SS Thistlegorm w wyniku bombardowania 8 października 1941 r. Wrak spoczywa pionowo na piaszczystym dnie na głębokości ok. 50 m. Szczyt masztu znajduje się na głębokości 17 m, a śruba napędowa – 45 m. Dziób i rufa nie zostały naruszone. Elementy mostka są również w dobrym stanie. Maszynownia leżąca na głębokości 46 m znajduje się w nienaruszonym stanie. W jej wnętrzu można odnaleźć stół warsztatowy z imadłem, narzędzia, a nawet oliwiarki. Z uwagi na panujące warunki i głębokość, na której znajduje się wrak, obiekt ten przeznaczony jest dla specjalistów posiadających doświadczenie w głębokim nurkowaniu. Aby zwiedzić całość wraku, zaleca się odbycie trzech nurkowań.

Program nurkowania w Ras Mohammed: Przed śniadaniem odbędzie się poranne nurkowanie na Rafie Rekinów [Shark Reef ] do wraku statku Yolanda. Znajduje się ona na południowym krańcu Parku Narodowego Ras Mohammed. W tym miejscu średnia głębokość wynosi 20 m, natomiast głębokość maksymalna osiąga tu ponad 50 m. Poziom średniej widoczności
to 20 m. Rafy te wyróżniają się koralowym wzniesieniem o podwójnym szczycie wyłaniającym się na wysokości wybrzeża Ras Mohammed. Od lądu stałego oddziela je jedynie płytki kanał. Rafa Rekinów jest ścianą o wysokości 50 m przechodzącą w kierunku południowo-zachodnim w stromą rafę, która prowadzi do wraku statku Yolanda. Frachtowiec Yolanda zatonął w 1986 r. na skutek silnej burzy. Szczątki ładunku, który stanowiły umywalki i sanitariaty, są widoczne w obrębie rafy. Miejsce to wyróżnia się obecnością wspaniałych korali oraz tysięcy ławic ryb. W okolicach ściany Rafy Rekinów można spotkać, warugi i rekiny czarnopłetwe. Występują tu także liczne gatunki ryb rafowych, ryby węgorzokształtne, a także niebieskie i czarne płaszczki.

jackfish1Po śniadaniu drugie nurkowanie będzie miało miejsce w Jackfish Alley. Znajduje się ona w Parku Narodowego Ras Mohammed. W tym miejscu średnia głębokość wynosi 20 m, natomiast głębokość maksymalna osiąga tu ponad 40 m. Poziom średniej widoczności to 20 m. Nurkowanie rozpoczyna się od stromej ściany pełnej szczelin i jaskiń, z których każda wyróżnia się odrębnymi otworami wejściowymi i wyjściowymi. Po stronie południowej ściana graniczy z rozległym piaszczystym płaskowyżem o szerokości ok. 20 m, który pokrywają koralowe głowy i wychodnie skał. Następnie, w okolicach wschodniego krańca płaskowyż zwęża się, tworząc niewielki kanał czy też aleję. Miejsce odznacza się obecnością malowniczych korali. Dodatkowo spośród ryb można tu wyróżnić liczne ławice karanksów, ryb z gatunku ogończowatych i ryb rafowych.

Trzecie nurkowanie odbędzie się na rafie Ras Za’atir. Znajduje się ona w Parku Narodowego Ras Mohammed. W tym miejscu średnia głębokość wynosi 20 m, natomiast głębokość maksymalna osiąga tu ponad 30 m. Poziom średniej widoczności to 20 m. Rafę cechują liczne pęknięcia i szczeliny, z których niektóre tworzą niewielkie jaskinie. Występują tu liczne gatunki twardych i miękkich korali, a także różnorodne populacje ryb.W czasie przerwy na lunch, łódź nurkowa dopłynie do Cieśniny Tirańskiej. Nocne nurkowanie odbędzie się w rafie laguna południowa [South Lagoon].

Dzień 7: Ilość nurkowań uzależniona jest od godziny wylotu z Sharm następnego dnia.

reefPrzed śniadaniem odbędzie się poranne nurkowanie w podwodnym Kanionie Tomasza [Thomas Canyon] na Rafie Tomasza [Thomas Reef]. Jest to druga najbardziej wysunięta na południe rafa Cieśniny Tirańskiej. W tym miejscu średnia głębokość wynosi 20 m, natomiast głębokość maksymalna osiąga tu ponad 50 m. Poziom średniej widoczności to 20 m. Położenie tej najmniejszej spośród czterech raf Cieśniny Tirańskiej, sprawia, że występują w niej stosunkowo silne prądy morskie. Górna część rafy mieni się tysiącami kolorów dzięki obecności różnorakich gatunków miękkich korali uznawanych za najpiękniejsze rejonie Synaju. W obrębie Rafy Tomasza istnieje możliwość zejścia na znacznie poniżej 20 m, do kanionu. Jego wejście znajduje się na 38. m. Wnętrze kanionu osiąga głębokość przekraczającą 90 m. Zanim jednak podejmiesz decyzję o udziale w tej niebezpiecznej części wyprawy, skonsultuj się z instruktorem nurkowania.

Drugie nurkowanie będzie miało miejsce na Woodhouse Reef, drugiej wysuniętej najbardziej na północ raf Cieśniny Tirańskiej. W tym miejscu średnia głębokość wynosi 15 m, natomiast głębokość maksymalna osiąga tu ponad 40 m. Poziom średniej widoczności to 20 m. Woodhouse Reef mieści się pomiędzy rafami Jackson i Gordon tworzy wąską, narożną przestrzeń biegnącą z północnego wschodu na południowy zachód. Wzdłuż ściany wschodniej zapewnia warunki do nurkowania w prądzie. Do obecnych tu gatunków ryb pelagialnych należą tuńczyk i ławice karanksa olbrzymiego. Ponadto w obrębie rafy można spotkać ławice ryb cezjonowatych, dorad, ryb-chirurgów, ryb-jednorożców, a także tysięcy innych ryb rafowych.

Trzecie nurkowanie odbędzie się na Jackson Reef, wysuniętej najbardziej na północ spośród czterech raf. Dociera ona do środka Cieśniny Tirańskiej. W tym miejscu średnia głębokość wynosi 20 m, natomiast głębokość maksymalna osiąga tu ponad 40 m. Poziom średniej widoczności to 20 m. Na północnej krawędzi rafy znajduje się wrak frachtowca, który stanowi swoisty znak ostrzegawczy dla często przepływających tu statków. Obecnie po kadłubie statku pozostał jedynie sam szkielet. Na południowym krańcu rafy znajduje się stałe miejsce do cumowania łodzi. W tym punkcie nurkowie zazwyczaj rozpoczynają wyprawę, aby następnie przepłynąć w kierunku północno-zachodnim i ponownie dotrzeć do ściany wschodniej. Strome ściany Jackson reef, dzięki obfitej obecności miękkich korali, należą do jednych najpiękniejszych raf w rejonie Synaju. W obrębie rafy można zaobserwować liczne gatunki gorgonii, a także odmiany czarnych i miękkich korali. Miejsce wyróżnia się dużą ilością ławic ryb z rodzaju barrakuda, obecnością karanksów i większych ryb drapieżnych, w tym powszechnie występującymi różnymi gatunkami rekinów.

W czasie przerwy na lunch, łódź nurkowa dopłynie do Sharm-el-Sheikh.

Dzień 8:
Śniadanie, wykwaterowanie (do godziny 12). Przejazd na lotnisko.