Egipt – Pogoda, temperatury i klimat

zjęcie satelitarne egiptu

Większa część państwa leży w strefie klimatu skrajnie suchego zwrotnikowego. Jedynym wyjątkiem jest wybrzeże, gdzie przeważa klimat podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego.

Charakterystyka temperatur obecnych w poszczególnych miesiącach:

Styczeń – temperatura powietrza w dzień waha się pomiędzy 20-23oC. W nocy spada do ok. 13oC. W styczniu w dzień wieje lekki chłodny wiatr, natomiast zimny nocą. Temperatura wody wynosi ok. 20oC. Styczeń jest najchłodniejszym miesiącem w Egipcie.
Luty – temeperatura powietrza w dzień waha się pomiędzy 25-28oC. Temperatura w nocy nadal znacznie spada, więc należy pamiętać o ciepłym ubraniu. W tym miesiącu może wiać chłodny wiatr. Temperatura wody wynosi ok. 22oC.
Marzec – temperatura powietrza  w tym miesiącu wynosi ponad 28oC w dzień, natomiast temperatura wody ok. 24oC.
Kwiecień – temperatura powietrza w dzień wynosi ok. 30oC, natomiast temperatura wody wynosi ok. 25oC. Delikatny wiatr wieje tylko nad morzem.
Maj – temperatura powietrza oscyluje w granicach 30oC, natomiast temperatura wody wzrasta do ok. 26oC. Noce robią się coraz cieplejsze.
Czerwiec – temperatura powietrza w dzień wynosi ok. 31oC. Coraz dłużej świeci słońce i noce są cieplejsze.
opalanie ww egipcieLipiec – sierpień – najcieplejsze miesiące . Temperatura powietrza w dzień może przekraczać 40oC, natomiast temperatura wody oscyluje w granicach 30oC. Jest to czas upałów. Na niebie nie znajdziemy żadnej chmurki. Zatem jest to czas zdecydowanie sprzyjający biernemu odpoczynkowi na plaży pod parasolem niż zwiedzaniu zabytków.
Wrzesień – październik – temperatura powietrza spada do ok. 30oC. Nadal jest bardzo ciepło, natomiast upały już nie są takie duże jak w lipcu i sierpniu.
Listopad – temperatura powietrza nadal oscyluje w granicach 30oC, morze również jest ciepłe. Niestety dzień trwa krócej i ciemno się robi już o godz. 17.
Grudzień – temperatura powietrza spada do ok. 24oC oraz woda w morzu jest chłodniejsza. W ciągu dnia wieje lekki wiatr.

Opady w ciągu roku nie przekraczają kilkudziesięciu milimetrów. Lato trwa od maja do października i charakteryzuje się bardzo wysokimi temperaturami oraz brakiem opadów.