Informacje o wizach

visa-ghMiędzy Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Obywatel RP może przed przyjazdem do Egiptu ubiegać się o wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub otrzymać ją na lotnisku po opłaceniu 15USD.
Wizy turystyczne wystawiane są na pobyt 30-dniowy.  Paszport powinien być ważny przynajmniej o 6 miesiące dłużej niż wiza. W razie uszkodzenia lub utraty paszportu należy zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kairze o wydanie paszportu tymczasowego, a następnie wystąpić do lokalnego, egipskiego urzędu paszportowego o potwierdzenie wjazdu oraz wizę wyjazdową. Wiza ta jest ważna przez 7 dni. Osoba, która chce przedłużyć pobyt, powinna zwrócić się w tej sprawie do miejscowego urzędu paszportowego. Możliwe jest uzyskanie przedłużenia ważności wizy na 90 dni.

Źródło: Informator „Polak za granicą” wydany przez MSZ, aktualizacja 15.10.2007

KIEDY WIZA NIE JEST KONIECZNA?

Na Półwyspie Synaj obowiązują dwa rodzaje wiz: pełna wiza egipska i wiza synajska.
1) Wiza egipska – kupuje się ją na lotnisku, koszt 25$. Wiza ważna jest w całym Egipcie. Upoważnia nas do wyjazdu na wycieczkę do Kairu, Luksoru, do nurkowania na Thistelgormie.
2) Wiza synajska – jeżeli nie kupimy pełnej wizy egipskiej za 25$ wbijana jest nam na lotnisku bez żadnych opłat tzw. wiza synajska (SINAI ONLY), która upoważnia nas do poruszania się po Półwyspie Synaj. Z wizą synajską możemy odwiedzić Klasztor Św. Katarzyny, Dahab, możemy jechać na nurkowanie, bez problemów pojedziemy do Jerozolimy.

WAŻNE
1) Pełna wiza egipska jest niezbędna jeżeli wybieramy się na nurkowanie na wrak THISTELGORM
2) Jeżeli nie kupimy pełnej wizy egipskiej na lotnisku, a po tygodniu pobytu w Sharm zdecydujemy się na wycieczkę np. do Kairu nie będzie to już możliwe.

WYJAZD DO JEROZOLIMY

Turyści, którzy planują wyjazd do Jerozolimy z Sharm el Sheikh 120px-Egypt_Taba_Entrynie muszą kupować wizy za 25$, wystarczy bezpłatna wiza synajska.
Turyści, którzy planują wyjazd do Jerozolimy, a następnie do Kairu powinni kupić wizę za 25$. Nie ma znaczenia w jakiej kolejności pojadą na wycieczki, czy w pierwszej kolejności Kair czy Jerozolima. Po przekroczeniu granicy Egipt-Izrael wiza egipska traci swoją ważność. W trakcie przekraczania granicy Izrael-Egipt organizator wycieczki w większości przypadków wykupuje dla turystów tzw. przedłużenie wizy, która wcześniej utraciła ważność, dzięki czemu po wycieczce do Jerozolimy można jechać do Kairu.