Pieniądze i zdrowie

WALUTA

Walutą obowiązującą w Egipcie jest funt egipski LE. Równie popularne są dolary i euro.

 zdj4Pieniądze można wymieniać w bankach, kantorach i maszynach do wymiany. W większości hoteli lub też w ich okolicy znajdują się bankomaty. Przed wyjazdem warto się zaopatrzyć w drobne (chociaż jak wiemy nie jest to takie proste – niestety w Egipcie jest to jeszcze trudniejsze).

1$= 5,4 LE
1€ = 8 LE

ŚREDNIE CENY WYBRANYCH PRODUKTÓW:
Woda mineralna 1,5l = 1,5-2LE
Snickers, Mars, Twix = 3-4LE
Coca Cola, Fanta, Sprite = 3-5LE
T-shirt = 30-50LE
Torba ze skóry wielbłąda = 150-200LE
Piwo w barze = 20LE
Sok z limonki w knajpie= 10LE

ZDROWIE I ZEMASTA FARAONA
Na półwyspie Synaj w tym również w Sharm el Sheikh woda z kranu jest niezdatna do picia. (Oczywiście można się w niej kąpać i myć zęby). Wszystkie napoje powinny być przygotowywane z wody mineralnej – kawa, herbata, lód w drinkach. Jeżeli chodzi o napoje podawane hotelach, nie powinniśmy się ich obawiać, natomiast nie ma gwarancji jakości co do napojów zakupionych „na mieście”. Najbezpieczniej kupować je w puszkach lub oryginalnie zakręconych butelkach.
Jednak nie tylko woda z kranu może być przyczyną problemów zdrowotnych w Egipcie. Również inna flora bakteryjna jedzenia, a przede wszystkim owoców i warzyw może doprowadzić do intensywnej i wyczerpującej biegunki, czyli tzw.

ZEMSTY FARAONA
Jak walczyć z ZEMSTĄ FARAONA?
Wyjeżdżając z Polski zaopatrujemy się w całą apteczkę leków przeciwbiegunkowych, które w większości przypadków okazują się bezskuteczne. Szkoda dopłaty za nadbagaż! W Sharm el Sheikh co 200m jest apteka, w której wszystkie leki można kupić bez recepty.

Gdy dopadnie nas już ZEMSTA FARAONA osoba towarzysząca biegnie do apteki i kupuje jeden z leków na bazie NIFUROKSAZYDU, np. ANTINAL, czy ENDOCID.
Cena ANTINALU jest zależna od tego jak źle wygląda kupujący. Im wyglądamy gorzej tym jest droższy. Powinien kosztować 5LE, jeżeli uda Wam się go kupić za 10LE to już jest dobrze.
Oczywiście poza leczeniem tabletkami wielu z nas radzi sobie z zemstą przez cały wypoczynek sącząc Coca-Cole, a po posiłku łykając kieliszek wódki. Podobno też działa!!!

Nowoczesna rozrywka, egzotyczne targowiska, kultura, idealna baza nurkowa – Sharm el Sheikh to wymarzone miejsce dla pasjonatów nurkowania, ale również dla wszystkich innych podróżujących do Egiptu.