Ko Similan

To dziewięć wysp, które znane są głównie amatorom podwodnych wycieczek. Zostały zaliczone do jednych z najlepszych w świecie miejsc do nurkowania. Imponują zarówno krajobrazem, jak i bogactwem flory i fauny podwodnej. Archipelag jest położony około 40km od wybrzeża Tajlandii. Nazwa pochodzi od malajskiego słowa „simbilan” oznaczającego „dziewięć”.  Potężne granitowe skały wznoszą się tu nad turkusowym morzem, a przejrzystość pod wodą do 30m stanowi największy atut dla miłośników wycieczek podwodnych.

similiany nurkowanie phuket

Poza posterunkiem strażników parku narodowego cały rejon jest niezamieszkały. Wyspy porośnięte są gęstą dżunglą i wraz z przepięknymi plażami i turkusową wodą tworzą idylliczne widoki. Wyraźnie jednak widać zróżnicowanie w krajobrazie po wschodniej i zachodniej stronie wysp. Od wschodu wybrzeże chronione jest przed monsunami i to właśnie tutaj znajdują się piaszczyste plaże i urokliwe zatoczki. Zachodnia strona archipelagu wystawiona poza sezonem na działanie silnych wiatrów, to przede wszystkim wyrastające bezpośrednio z wody potężne bloki granitowe. Pod wodą panuje podobne zróżnicowanie. Wschodnia strona to łagodnie opadające ściany rafy, porośnięte bujnymi koralami. Od zachodu natomiast krajobraz jest bardzo surowy, granitowe bloki skalne tworzą skomplikowany podwodny labirynt, stromo opadający do głębokości ponad 40 m. Ponadto można się tu spodziewać silnych prądów działających we wszystkich kierunkach. Często zdarzają się również termokliny, z różnicą temperatur nawet 15°.

Richelieu Rock
Kilka godzin rejsu od Similanów znajduje się kolejne w Tajlandii miejsce, które upodobały sobie rekiny wielorybie (ang. Whale Shark). Niestety wizyta tutaj uzależniona jest od warunków pogodowych i czasami zdarza się, że ten punkt programu nie może być realizowany. Jeżeli aura dopisze, będziemy mieli okazję odwiedzić jedno z ciekawszych miejsc do nurkowania na Morzu Andamańskim. Oprócz częstych spotkań z rekinami wielorybimi, Richelieu Rock ma do zaoferowania jeszcze dużo więcej. Jako że jest to jedyna rafa w okolicy, przypływają tutaj liczne drapieżniki. Często okolicę patrolują rekiny rafowe i ogromne barakudy.

Surin
Główny archipelag składa się z pięciu wysp leżących tuż przy granicy z Birmą. Niestety znaczna jego część nosi jeszcze znamiona niedawnych połowów z dynamitem. Od momentu, kiedy cały rejon objęto ochroną i utworzono park narodowy, sytuacja stale się poprawia. Jednak dwa najciekawsze miejsca do nurkowania znajdują się poza obrębem głównego archipelagu:

Koh Bon
Każda wizyta w tym miejscu zaskakiwała mnie jedną rzeczą – niewiarygodnie klarowną wodą. Takiej widoczności nie spotkałem nigdzie indziej w całej Tajlandii. Nurkuje się zwykle na południowej ścianie rafy, która opada do głębokości ponad 40 m. W często tu występujących prądach można spotkać rekiny białopłetwe (ang. Whitetip Shark), a w płytszych partiach prawie zawsze widywaliśmy mątwy (ang. Cuttlefish).

Koh Tachai
Wokół wyspy rozpościera się przepiękna rafa, łagodnie opadająca do głębokości 30 m. W zależności od miejsca, które zostanie wybrane do nurkowania trafimy na bujne ogrody koralowe ciągnące się płasko na głębokości ok. 20m, lub skupiska wyrastających z piaszczystego dna bloków skalnych. Wszędzie jednak towarzyszyć nam będzie bardzo bogate życie na rafie, a przy odrobinie szczęścia spotkamy zamieszkujące tutaj napoleony.

Fantasea Reef
Położona na zachodnim wybrzeżu wyspy numer 8 rafa rywalizuje z Elephant Head o miano najpiękniejszej na Similanach. Jest to bardzo duża formacja skalna, tak, że często planuje się tutaj dwa zanurzenia. Można tu zawsze liczyć na spotkania z kolorowymi mieszkańcami raf: papugoryby (ang. Parrotfish), chetoniki (ang. Masked Butterflyfish) ławice małych rogatnic (ang. Blue Triggerfish), ustniczki cesarskie (ang. Emperor Angelfish). Kakofonia barw i kształtów.

Elephant Head
Głowa Słonia to najsłynniejsze miejsce na Similanach. Duża formacja skalna położona jest tuż obok wyspy numer 8. Podwodny krajobraz uformowany przez ogromne blok granitowe jest fascynujący. Pojedyncze głazy ub ich grupy tworzą niezwykłe przesmyki, tunele, łuki i jaskinie. Nurkowania tutaj odbywają się zwykle wczesnym rankiem i wtedy mamy największe szanse na spotkanie z często tu przypływającymi rekinami rafowymi. Skały porośnięte są miękkimi i twardymi koralami, ale nie są one tak bujnie rozwinięte jak na wschodnich ścianach Similanów.

East of Eden
Typowa rafa dla wschodniej strony Similanów. Opada ona do głębokości ok. 30 , tworząc przepiękny ogród koralowy. Gdzieniegdzie wyrastają duże bloki skalne sięgające 10  pod powierzchnią wody, wokół których koncentruje się najwięcej życia. Ze względu na różnorodność podwodnej fauny miejsce to jest nazywane przez wielu nurkujących „akwarium”. Często można tutaj spotkać również żółwie.
Powyższa lista to najbardziej znane i cenione okacje. Na Similanach znajduje się prawie 30 różnych miejsc do nurkowania, a co roku adaptowane są nowe. Warto więc odwiedzić archipelag ponownie, chociażby po to, aby poznać jego najnowsze atrakcje.