Dahab miejsca nurkowe

Rozpadlina w rafie koralowej w Zatoce Akaba na Riwierze Morza Czerwonego, kilka metrów od brzegu lądu. Blue Hole znajduje się przy wschodnim wybrzeżu Półwyspu Synaj, 8 km na północ od Dahabu w Egipcie, na terenie rezerwatu Ras Abu Dżallum. blue hole, dahab, nurkowanie Sharm el SheikhBlue Hole ma postać morskiej studni o głębokości 102 m i średnicy 60 m. W jej ścianie na głębokości 54 m otwiera się łuk skalny łączący ją z otwartym morzem. Dno stopniowo zwężającej się dziury opada z 60 m do ok. 100 metrów pod bramą, następnie ten skalny próg obniża się jeszcze do 120 m. Potem zaczyna się strome zbocze, na którym można dostrzec resztki sprzętu nurkowego. Blue Hole jest jednym z najciekawszych miejsc do nurkowania na świecie, jednakże zajmować się tym powinni tylko doświadczeni nurkowie. Przede wszystkim przepłynięcie pod łukiem uważane jest za główną atrakcję podwodną Dahab. Niestety dosyć niebezpieczną, jaskinia słynie z licznych wypadków. Popularne jest również nurkowanie w Canyon (Kanionie) – głębokim, ale wąskim wąwozie przecinającym rafę do głębokości 55 m, oraz w Bells ciągu dzwonowatych zagłębień krasowych, położonych nieopodal Blue Hole.

 

Miejsce przyciągające nurkujących w południowej części miasta.

Rozpadlisko w rafie koralowej w Zatoce Akaba na Morzu Czerwonym na południowo-zachodnim wybrzeżu półwyspu Synaj w Rezerwacie Ras Abu Dżallum, ok. 14 km na północ od Dahab, w stronę Blue Hole. Jest to jedne z najbardziej imponujących miejsc do nurkowania w regionie. Jego nazwa pochodzi od wąskiego otworu w rafie. Przepływając przez przybrzeżną lagunę, dociera się do rafy. Następnie kierując się na wschód, podążając wzdłuż delikatnego spadku ściany i dochodzi się do brzegu uskoku w 15-metrowej strefie nurkowania. W pierwszej studni schodzi się na dno na 30 m. Następnie, na północy, istnieje sklepienie, z którego wydostaje się przez drugą studnie. Wyjście znajduje się przy 20 metrach pod lustrem wody. Nurkowanie odbywa się też wzdłuż „ściany” w 10-metrowej strefie nurkowania, wśród kolonii koralowych. Można zaobserwować m.in. ławice rybek damselfish, ustniczków, papugoryb, kosterowatych i globefish oraz małe mureny, skorpeny oraz błazenki i denne węgorze.

Wejście do wody w niewielkiej lagunie, za którą rozpościera się piaszczyste dno, w którym żeruje ogromna masa wężowideł piaskowych.

Jedno z najbardziej urokliwych miejsc nurkowych na Synaju. Idealne miejsce na dwa nurkowania. Na prawo od zejścia istny labirynt koralowych wąwozów i kanionów, pełnych niezliczonych, bajecznie kolorowych ryb. Po lewej stronie laguna i koralowy ogród. Istniej tu bardzo duże prawdopodobieństwo spotkania żółwia morskiego!

3 podwodne koralowe wyspy, znajdujące się na południe od Dahab. Pomiędzy nimi istny labirynt twardych i miękkich korali a także kolonie anemonów. Na piaszczystym dnie przed najgłębszą wyspą korale stołowe.

Przepiękny koralowy ogród, na głębokości 32 metrów znajduje się wąski kanion. Między rafą przybrzeżną a ogrodem piaszczyste dno na głębokości 5 – 15 metrów.

Rezerwat morski Morza Czerwonego w Zatoce Akaba w południowo-wschodniej części półwyspu Synaj. Rozciąga się on od przylądka Ras Atantur (jako południowa granica rezerwatu, łącząca się z Rezerwatem Nabk), zachodnią granicą jest wybrzeże Morza Czerwonego, od północy graniczy z Rezerwatem Ras Abu Dżallum (ok. 6 km na północ od Dahabu). Rozciąga się na morzu wzdłuż wybrzeża na odcinku ok. 35km.

Rezerwat na wybrzeżu Morza Czerwonego w Zatoce Akaba w południowo-wschodniej części półwyspu Synaj. Rozciąga się on wokół przylądka Ras Abu Dżallum, ok. 6 km na północ od Dahab. Na 30-kilometrowym odcinku rezerwatu, znajdują się trzy plaże z możliwością zejścia do miejsc nurkowania Nakb Szanin, Ras Abu Dżallum i Ras al-Mamla z dziewiczymi rafami koralowymi z ogromną różnorodnością koralowców i ryb. Na terenie rezerwatu znajduje się osławiony przez nurków Blue Hole (Niebieska Dziura), oraz Canyon.