Transport w Sharm El Sheikh

TRANSPORT

Najpopularniejszymi środkami transportu są taksówki i busy. Wszystkie miejskie taksówki i busy są koloru biało niebieskiego.P1000641

BUSY – kursują po Sharm 24h na dobę. Nie mają ustalonej trasy, przystanków ani rozkładu jazdy. Zawsze dojeżdżają do Namma Bay i Old Marketu. Najwyższa cena za busa to 4LE (funty egipskie), czyli ok. 0,7$.

INSTRUKCJA OBSŁUGI BUSA :
1/wychodzimy z hotelu do drogi głównej (najczęściej dwupasmowej)
2/stajemy na skraju chodnika (należy uważać aby nie spaść z krawężnika, bo można skręcić kostkę – krawężniki są ekstremalnie wysokie)
3/gdy widzimy zbliżający się bus machamy ręką, on się zatrzymuje
4/wsiadamy do środka, zajmujemy wolne miejsce
5/podajemy pieniądze osobie, która siedzi przed nami mówiąc jednocześnie gdzie jedziemy (np. podajemy 3LE i mówimy Namma Bay)
6/gdy bus dojedzie do celu kierowca krzyknie zawiadamiając nas o tym!

TAKSÓWKI – podobnie jak busy kursują całą dobę. W przeciwieństwie do busów taksówki mają klimatyzację, ale kierowcy nigdy jej nie włączają. Po pierwsze z oszczędności, a po drugie ze względu na proceder nawoływania klientów przez stale otwarte okna. Taksówki kosztują od 5 do 50LE (czyli od 1$ do 10$) i więcej nie warto płacić.

P1000642INSTRUKCJA OBSŁUGI TAKSÓWKI (zaczyna się niewinnie – jak z busem):
1/wychodzimy z hotelu do drogi głównej (najczęściej dwupasmowej)
2/stajemy na skraju chodnika
3/stoimy, nie poruszając żadną częścią naszego ciała – taksówka zatrzymuje się tylko na nasz widok
4/zanim wsiądziemy do środka ustalamy z taksówkarzem cenę, np. Namma Bay 30LE, czy 6$, gdy taksówkarz się zgodzi wsiadamy do środka
5/jadąc taksówkarz kierowca będzie próbował podnieść cenę – w tej sytuacji nie reagujemy, patrzymy przez okno i nie podejmujemy z nim dyskusji (on doskonale wie na ile się umówił)
6/ kiedy dowiezie nas na miejsce:
a/wysiadamy z taksówki, podajemy mu umówioną kwotę przez okno, mówimy dziękuję i do widzenia
b/zostajemy w taksówce bo nie mamy pasownych pieniędzy, pokazujemy kierowcy ile mamy, np. 10$ – mówimy lub machamy ręką aby dał nam resztę. W momencie, gdy w jednej ręce trzymamy resztę drugą ręką podajemy i puszczamy 10$