Ras Mohammed

Narodowy Park Ras Mohammed

Park Narodowy Ras Mohammed mieści się na najdalej na południe wysuniętym skrawku Synaju. Często nazywany jest perłą w koronie Morza Czerwonego. Teren objęto ochroną i został ustanowiony jako park morski w 1983 roku, a przekształcony w prawdziwy Park Narodowy w 1989 roku. Park jest otoczony pięknymi rafami koralowymi, w których usytuowane są jedne z najpiękniejszych miejsc do nurkowania. Ze względu na położenie geograficzne półwysep Ras Mohammed to miejsce wyjątkowe. Silne prądy przynoszą coraz to nowe, ogromne ilości planktonu i innego pokarmu, który korzystnie wpływa na wzrost korali oraz przyciąga duże ławice ryb zarówno pelagicznych, jak i rafowych. Podwodne ogrody są domem wielu formacji koralowych. Rafa koralowa, którą buduje ponad 150 gatunków koralowców oraz tysiące fantastycznie ubarwionych ryb, stanowią o wyjątkowości tego miejsca. W parku jest kilka raf, na których można zanurkować. Są to: Ras Ghozlani, Ras Za’atar, Jackfish Alley, Eel Garden, Shark Observatory, Anemone City, Shark Reef Yolanda Reef.

ras_lodz_02

Ras Ghazlani Położone w północnej części Marsa Bareika miejsce, uznawane jest za jedno z najpiękniejszych na obszarze Ras Mohammed. Wspaniałe korale, pinakle i niezwykły krajobraz wyróżniają to miejsce. Wypatrujcie uważnie blackspotted pufferfish, malabar groupers, orleni.

Ras Za’atar Najbardziej wysunięte miejsce na terenie Parku Narodowego Ras Mohammed, z małymi jaskiniami I nawisami dochodzącymi do łagodnego zbocza zatoki. Warto tu zanurkować ze względu na niezwykłe korale i gorgonie, malabar groupers, krewetki, barakudy, ostroboki i orlenie.

Jackfish alley Na głębokości 5 metrów znajdują się małe groty pełne glass fish. Na południu jest kolejne miejsce z glass fish, szczególnie interesujące dla fotografów. Jeszcze dalej na południe położony jest piękny ogród koralowy, gdzie zobaczyć można stingrays, white tip reef sharks I titan trigger fish.

Shark Observatory Nazwa nie jest zbyt adekwatna, gdyż miejsce to nie jest najlepsze do podziwiania rekinów. Jednak jest to fantastyczne nurkowisko. Wspaniała ściana pokryta miękkimi koralami z licznymi kanionami. Idealne miejsce do podziwiania trevally, ostroboków i żółwi. W południowej części znajduje się Anemone City.

Shark i Yolanda Reef Jest to jedno z najbardziej znanych miejsc nurkowych w Egipcie. Nurkowanie zaczyna się na Shark Reef od badania pięknie porośniętej ściany. Na głębokości 30 metrów spotkać można barakudy, snapper i rekiny jedwabiste. Zbliżając się do Yolandy wpłyniecie na plateau znajdujące się na głębokości 15-25 metrów, gdzie gromadzą się skorpeny i stone fish. Poruszając się wzdłuż rafy dotrzecie do wraku Yolanda I jego nietypowego ładunku: muszli I toalet. Miejsce to szczególnie upatrzyły sobie większe ryby: tuńczyki, rekiny młoty. Należy uważać na silne prądy.