Thistlegorm
LEGENDA MORZA CZERWONEGO
Zapraszamy Was na wyprawę nurkową, której celem jest eksploracja najbardziej spektakularnego wraku Morza Czerwonego. Wypływamy z portu w Sharm el Sheikh wczesnym rankiem. Szybką łodzią płyniemy około 2 godzin, wolną łodzią czeka nas podróż trwająca ponad 4 godziny.
Na Thistlegormie robimy dwa nurkowania. W trakcie pierwszego nurkowania zwiedzamy wrak od zewnątrz, opływając go dookoła, oglądamy oderwaną i przewróconą na lewą burtę rufę oraz lokomotywy, które siłą wybuchu wyleciały ze statku i teraz znajdują się 30m od wraku.
Drugie nurkowanie to penetracja statku od wewnątrz. Zobaczymy tam dwa poziomy ładowni, elementy samolotów, jeepy i motory. W trakcie nurkować odkryjemy również kotwice, działka przeciwlotnicze, beczkowozy i wiele innych zabytków militarnych.
Zalecane uprawnienia: Advance lub P2 i specjalizacja wrakowa
HISTORIA
Thistlegorm, którego nazwa oznacza ‘blue thistle’ czyli niebieski oset (oset to godło Szkocji). Najpopularniejszy wrak Morza Czerwonego. Zbudowany w 1940 roku, w stoczni Sunderland (Wielka Brytania) był Angielskim frachtowcem o napędzie parowym obsługiwanym przez 39 osobową załogę. W swoją ostatnią podróż wyruszył z Glasgow do Aleksandrii, transportując zaopatrzenie dla brytyjskiej 8 Armii walczącej w Egipcie z Africa Korps. Po opłynięciu Afryki, statek zatrzymał się u wejścia do cieśniny Guobal. W nocy z 5 na 6 października 1941, około północy, Thistlegorm został zauważony i zaatakowany przez niemieckie bombowce He-111. Na skutek strzałów wybuchła przewożona amunicja oraz kocioł parowy, przesądzając o losach statku. Wrak leży równo na stępce (z wyjątkiem oderwanej części rufowej). To bogate muzeum militariów. Obejrzeć możemy jeepy, ciężarówki, ponad 160 motocykli, silniki samolotów, dwie lokomotywy, lekkie pojazdy gąsienicowe, amunicję i całą masę innego wyposażenia.
THISTLEGORM Typ statku: parowiec Narodowość: brytyjska Rok budowy: 1940 Max. prędkość: 10,5 wę zła Długość: 126,5 m Szerokość: 17,5 m Ładowność 9000 ton Rok zatonięcia: 5-6 październik 1941 Głębokość: 15-30 m |